"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

piątek, 1 października 2010

Wieczór literacko-muzyczny

25 marca 2010 r. w Pałacu UNESCO w Bejrucie o godzinie 18.30 osoby zainteresowane uczestniczyły w wieczorze muzyczno – literackim. Głównym powodem tego wydarzenie była książka pana Stanisława Strasburgera „Handlarz wspomnień czyli bitwa poetów”. Z autorem członkinie WPL-u miały wcześniej okazję spotkać się w połowie września ubiegłego roku. Tym razem książka prezentowana była publiczności libańskiej w ramach ramach programu "Bejrut światową stolicą książki". Językiem obowiązującym był arabski.
W atmosferę lektury wprowadziły nas fragmenty wybrane przez autora i recytowane przez Jihada  Al-Atrach`a, przeplatane muzyką na żywo w wykonaniu Charbela Rouhana i Eliego Khoury. Publiczność polskojęzyczna mogła na bieżąco czytać je na dużym ekranie. Ta część została przyjęta przez obecnych na sali bardzo entuzjastycznie. W dyskusji o recepcji Libanu i Świata Arabskiego we współczesnej literaturze Polski i Niemiec, naszą ojczyznę reprezentował prof. Janusz Danecki. Omawiano książki: Ryszarda Kapuścińskiego, Piotra Ibrahima Kalwasa, Olgi Stanisławskiej, Jana Suberta, Joachima Helfera i Michaela Kleeberga. Fragmenty tych utworów oraz literackie życiorysy mogliśmy przeczytać w bardzo starannie wydanym programie.
Udany wieczór literacki zakończył poczęstunek, podczas którego mogliśmy przekazać nasze opinie twórcą wydarzenia. Licznie przybyła publiczność świadczy o potrzebie tego rodzaju spotkań. Kultura zawsze łączyła i zbliżała zainteresowane taką wymianą kraje.
Sponsorami imprezy byli: Ambasada RP w Libanie, Ministerstwo Kultury Libanu, Instytut Książki z Polski, Ambasada Republiki Niemieckiej w Bejrucie, Goethe Instytut w Libanie i Wspólnota Polska w Libanie.


A Z-S

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz