"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

wtorek, 7 sierpnia 2012

Lebanon (Liban) / dramat wojenny

Z cyklu: Liban na wielkim i małym ekranie

 

Liban


Gatunek: Dramat wojenny
Produkcja: Francja, Niemcy, Izrael, Liban
Reżyseria: Samuel Maoz
Scenariusz: Samuel Maoz
Czas trwania projekcji: 90 min.
Premiera: 2009 (Izrael, świat),
                 2010 (Polska)

ZWIASTUN

Pierwsza wojna libańska. Akcja rozpoczyna się 06 czerwca 1982 roku, kiedy grupa czterech młodych i niedoświadczonych w bojach czołgistów przekracza południową granicę Izraela z Libanem. Łatwa na pozór jednodniowa misja zwiadowcza okazuje się śmiertelną pułapką, a czwórka izraelskich żołnierzy jest zdana wyłącznie na własne siły, umiejętności i decyzje.  Młodzi mężczyźni, którzy wcześniej nie mięli do czynienia z zabijaniem, zostają zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji. To walka o przetrwanie, o życie, a towarzysząca żołnierzom panika oraz strach przed śmiercią  czyni z nich maszyny do zabijania.

Liban to film niezwyczajny, bowiem nikt wcześniej nie przedstawił obrazu w taki sposób. Operator kamery do końca nie opuszcza wnętrza czołgu, klaustrofobiczne wrażenia przenika na widza, gdyż świat zewnętrzny można oglądać jedynie z perspektywy uwięzionych w czołgu żołnierzy, obserwując go przez wizjer lufy.
Film ten to historia subiektywna, oparta na osobistych wspomnieniach izraelskiego reżysera, który jako 19-sto latek uczestniczył w takiej misji. Z tego powodu w filmie nie należy  upatrywać szeroko rozumianego obiektywizmu.

Film uzyskał wiele nagród oraz nominacji, najważniejsze zwycięstwa to: Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2009 roku oraz Złota Żaba na Plus Camerimage 2009.


więcej - kliknij tutaj
www.filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz