"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

wtorek, 4 września 2012

Where do We go now? (Dokąd teraz) / komediodramat

Z cyklu: Liban na wielkim i małym ekranieDokąd teraz?

Gatunek: Komediodramat
Produkcja: Francja, Włochy,  Liban, Egipt
Reżyseria: Nadine Labaki
Scenariusz: Nadine Labaki i więcej
Czas trwania projekcji: 110 min.
Premiera:  2011 (świat), 2012 (Polska)  


ZWIASTUN


Nadine Labaki, po światowym sukcesie filmu o przyjaciółkach z Bejrutu pt. „Karmel”, postanowiła ponownie opowiedzieć o libańskich kobietach ukazując przy okazji paradoks religijnych konfliktów w tym kraju.
Dokąd teraz? to historia bohaterek Takla, Yvonne i Amale, które żyją razem z rodzicami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kobiety maja dość smutku, łez, żałoby i martwych ciał na ulicach, na których patrzenie zmuszone były codziennie podczas wojny domowej. Choć kobiety są innych wyznań i kultur, przyświeca im wspólny cel – a mianowicie ujarzmić męskie ego. Postanawiają zrobić wszystko, aby powstrzymać tamtejszych mężczyzn przed eskalacją przemocy "w imię Boga". Pomagają im w tym ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem oraz boska ingerencja…

Film ma ukazać, że na każdy męski konflikt, można znaleźć kobiecy sposób. Konwencja filmu nie każdemu widzowi przypadnie do gustu, jednak z wielu powodów trzeba go obejrzeć. Nadine Labaki prócz tego, że jest autorką scenariusza i reżyserką,  jest również odtwórczynią roli głównej. 

Film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián oraz w Toronto w 2011, a także w Cannes w 2011. 

kino.dlastudenta.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz