"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

czwartek, 8 listopada 2012

Waltz with Bashir (Walc z Baszirem) / dokument animowany

Z cyklu: Liban na wielkim i małym ekranie Waltz with Bashir (Walc z Baszirem))

Gatunek: Dokument animowany, biograficzny
Produkcja: Australia, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA, Izrael
Reżyseria: Ari Folman
Scenariusz: Ari Folman
Czas trwania projekcji: 90 min.
Premiera: 2008 (świat)
                2009 (Polska)ZWIASTUN

40-to letni już Ari Folman (reżyser i główny bohater filmu)  spotyka się w barze ze swoim byłym przyjacielem z wojska. Boaza opowiada mu o tym, jak dręczą go powracające koszmary z czasów wojny,  we snach goni go sfora 26 czarnych, wściekłych psów.  Prosi przyjaciela o pomoc w rozwiązaniu tego wspomnienia. Widzi wyraźne nawiązanie do czasów, kiedy jako 18-to letni żołnierz, w czasie wojny w Libanie w roku 1982, strzelał do psów mogących ostrzec mieszkańców przed nadciągającymi wojskami izraelskim.  Ari uświadamia sobie wówczas, że nie ma wspomnień z tego traumatycznego okresu, wymazał je ze swojej świadomości, dlatego postanawia odzyskać pamięć z czasu wojny, a zwłaszcza z najbardziej drastycznego momentu, tj. ataku na obozy palestyńskich uchodźców. Gnębiony tą zagadką postanawia spotkać się ze starymi przyjaciółmi i wypytać ich o wydarzenia w Libanie. Ari musi dowiedzieć się co naprawdę się stało, odkryć prawdę o tamtym wydarzeniu, ale również o sobie samym. Z czasem uświadamia sobie, jak strasznych spustoszeń w ich psychice dokonała wojna. 
           
Walc z Baszirem to pełnometrażowy animowany film dokumentalny o zespole stresu pourazowego. Film nie jest próbą obiektywnego spojrzenia na zbrodnię sprzed lat, ale narracją, w której twórca obnaża ludzką (swoją) słabość. Tytuł nawiązuje do imienia libańskiego prezydenta Bashira, za zamordowanie którego w odwecie libańska falanga zaatakowała obozy w Sabra i Shatila - tak traumatyczny moment w pamięci głównego bohatera.
       
Jak niemal wszystkie izraelskie filmy, także Walc z Baszirem został zakazany w większości krajów arabskich. W samym Libanie pojawiły się sprzeciwy przeciwko jego zakazywaniu, jednak starania niektórych środowisk doprowadziły do jego obejrzenia przez wielu libańskich krytyków filmowych. W styczniu 2009 roku film został wyświetlony w Bejrucie na prywatnym pokazie.
             
Film otrzymał wiele nominacji oraz nagród, np: Złoty Glob 2009, Cezar 2009, Nagroda Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym 2008, liczne nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej.
  
www.againstgravity.pl
www.filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz