"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

wtorek, 21 maja 2013

Najlepsze jedzenie jest w Libanie


źródło fot: www.marcopolis.net
Znawcy regionu doskonale wiedzą jak kosmopolitycznym miejscem jest Bejrut. Mnóstwo drogich sklepów,  restauracji, barów, wszechogarniającego chaosu i hałasu, wszelkiej rozrywki i zabawy (czy to kina porno czy Bollywood, domy rozpusty czy miejsca rodzinne). 
Libańska kuchnia słynie z najlepszej na Bliskim Wschodzie, nic dziwnego, bowiem jedzenie jest motywem przewodnim w każdym libańskim domu oraz libańskiej gościnności. Przybyszom kojarzy się głównie z hummusem (starta cieciorka z sosem sezamowym), tabbouleh (regionalna sałata z liści pietruszki) i  shawarmą (inaczej kebab). Ja dorzuciłabym jeszcze: fattoush (sałata z pieczonym kawałkami chleba,)  falafel (kotleciki z soji) i czarne oliwki. Zatem nie dziwi fakt, że cedrowa kuchnia często występuje w czołówkach rankingów w tej branży.

W jednym z takich rankingów CNN Travel za cel wzięło sobie kebaby i opublikowało listę pięciu najlepszych barów na świecie serwujących kebaby.  
I tak na pierwszym miejscu znalazł się bejrucki snack bar o nazwie Barbar mieszczący się na jednej z najsłynniejszej rozrywkowej ulicy miasta - Hamra (znaczy czerwona)
Shawarma w Libanie, potocznie zwana kebabem, różni się od tej znanej Polakom. Prócz marynowanego kurczaka często z kardamonem i cynamonem, dodaje się frytki, a zamiast surówki regionalne ogórki kiszone i kiszoną czerwoną rzepę, wszystko polane tamtejszym specyficznym sosem czosnkowym i owinięte w libańskim zapieczonym chlebie. 
Tak więc, na kebaba w Bejrucie udać się można do: Barbar, Hamra, between Hamra main road and Emile Edde (leon) Street, Hamra, Beirut; +961 (0)1 747 721

więcej szczegółów, czytaj:  http://travel.cnn.com

Dla tych którzy są gotowi, aby udać się do najlepszych restauracji w stolicy, CNN Travel opublikował inną listę, rekomendując 10 najlepszych restauracji w Bejrucie, i tak:
1.  Dragonfly w Gemmayzeh
2.  Torino Express w Gemmayzeh
3.  Kayan w Gemmayzeh
4.  February 30 na Hamra
5.  Bar ThreeSixty na DownTown
6.  Internazionale w Mar Mikhael
7.  Ferdinand na Hamra
8.  Dictateur w Mar Mikhael
9.  Behind the Green Door w Mar Mikhael
10. SKYBAR  w Biel

więcej szczegółów, czytaj: http://travel.cnn.com

Subiektywny przegląd pewnego Libańczyka, czytaj: http://edition.cnn.com

Na przepisy libańskiej kuchni zapraszam na: https://www.facebook.com/lebanesefoodrecipes

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym, być może, informacje powyższe okażą się przydatne dla turystów. Czekam na komentarze.

Życzę smacznego
Edyta Kunc


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz