"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

wtorek, 10 września 2013

NOWY AMBASADOR W LIBANIE

                            Źródło: http://bejrut.msz.gov.pl/pl
" (...) Uważam, że dzięki wątkom historycznym jesteśmy w Libanie rozpoznawalni. Dużą rolę w zakresie krzewienia wiedzy o naszych związkach historycznych odgrywa Wspólnota Polska oraz pismo „Polskie Cedry”. Libańczycy mają sentyment do Polski. Wzajemnym relacjom może także sprzyjać turystyka Libańczyków do Polski. Wierzę, że uda się utrzymać regularne połączenia LOT do Bejrutu trzy razy w tygodniu."

Oto fragment zapowiedzi działań nowego Ambasadora w Libanie. Miłe słowa, ale czyżby o czymś nie wiedział?

W krainie cedrów pojawił się nowy ambasador.

Postanowieniem z 12 lipca br. Prezydent RP mianował Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnika RP w Republice Libanu w osobie Pana Wojciecha Bożka, uznawanego za specjalistę w zakresie problematyki świata arabskiego z ponad 16-letnim doświadczeniem na placówkach w krajach arabskich.

 "(...) Wojciech Bożek jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 1986 r. W latach 1991-1993 pracował w ambasadzie RP w Abu Zabi (był jej organizatorem), a w latach 1993-1996 w ambasadzie RP w Damaszku (przez dwa lata kierował placówką jako charge d'affaires).
Od 2001 do 2005 zajmował stanowisko ambasadora w Kuwejcie (z dodatkową akredytacją w Bahrajnie). Od 2005 do 2007 r. był zastępcą dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2007 - 2008 pracował w Ambasadzie RP w Dar es Salaam jako kierownik placówki (charge d'affaires e.p.). W latach 2010 - 2012 pełnił obowiązki ambasadora w Libii. Posiada stopień dyplomatyczny ambasadora tytularnego. Wyróżniony odznaką honorową "Bene Merito" przyznawaną za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej (2011 r.)."
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Spraw Zagranicznych

Więcej o samej postaci: Wojciech Bożek

Poniżej link do zapisu przebiegu posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych w sprawie zaopiniowania kandydata na stanowisko ambasadora RP - pana Wojciecha Bożka oraz jego koncepcja pracy na nowej placówce:

A oto wybrane fragmenty posiedzenia, naprawdę warto przeczytać:

(...) Szanowni państwo, Liban jest ważnym partnerem Polski na Bliskim Wschodzie. Znaczące są nasze związki historyczne. W okresie drugiej wojny światowej władze libańskie udzieliły azylu 6 tys. polskich uchodźców. W obu stolicach działają ambasady. Brak jest kwestii spornych. Stosunki dwustronne cechuje dobra atmosfera. Priorytetowymi obszarami mojej działalności będą: sfera gospodarcza, polityczna, w tym humanitarno-pomocowa, a także działania promocyjno-wizerunkowe i kwestie konsularne, zwłaszcza dotyczące bezpieczeństwa naszych obywateli. W Libanie, podobnie jak w całym świecie arabskim, kontakty polityczne wysokiego szczebla torują drogę do korzystnej współpracy oraz są nieocenione w kształtowaniu pozytywnego wizerunku. Dlatego będę dążył do bezpośredniego dialogu, możliwie wysokie szczebla, włącznie z prezydenckim.

(...) Dostrzegam możliwości zwiększenia wymiany i współpracy gospodarczo-handlowej. Polska oferta mogłaby dotyczyć udziału naszych firm w programach dotyczących priorytetowych dla libańskiej gospodarki sektorów – paliwowo-energetycznego, infrastruktury transportowej, budownictwa, systemów uzdatniania wody. Będę również inspirował i wspierał rozwój kontaktów przez wybrane resorty, samorządy gospodarcze, indywidualnych przedsiębiorców, a także instytucje finansowe. Dialog powinien skutkować wzrostem wymiany handlowej o raz powstaniem polsko-libańskiej rady biznesu. Obecny poziom wymiany handlowej rzędu 70 mln USD nie jest zadowalający.

(...) Będę dbał o rozpoznawalność Polski, w tym naszych organizacji pozarządowych, jako darczyńcy. Nawet symboliczne gesty dobrze wpiszą się w narrację dużego, odpowiedzialnego kraju zainteresowanego bezpośrednim sąsiedztwem UE.

(...) Z uwagi na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa do zadań o szczególnym znaczeniu zaliczam opiekę konsularną nad 800-osobową grupa obywateli polskich oraz, w miarę możliwości, w Syrii (250 osób). Podejmę działania zmierzające do integracji Polonii i osób związanych z Polską w celu wzmocnienia propolskiego lobby. Będę pielęgnował dobrą pamięć o naszych historycznych związkach z Libanem.

(...) Jeśli by patrzeć tylko na potencjał samego Libanu, wówczas pole do popisu byłoby niewielkie, choć upatruję szansy w relacjach przemysłu obronnego. Nieprzypadkowo resort gospodarki objął Liban na lata 2012-2014 swoim programem promocji, w którym placówka zamierza aktywnie uczestniczyć.
Szczegóły ww programu: www.mg.gov.pl

(...) Uważam, że dzięki wątkom historycznym jesteśmy w Libanie rozpoznawalni. Dużą rolę w zakresie krzewienia wiedzy o naszych związkach historycznych odgrywa Wspólnota Polska oraz pismo „Polskie Cedry”. Libańczycy mają sentyment do Polski. Wzajemnym relacjom może także sprzyjać turystyka Libańczyków do Polski. Wierzę, że uda się utrzymać regularne połączenia LOT do Bejrutu trzy razy w tygodniu.

(...) Obecnie siły UNIFIL liczą 11,5 tys. żołnierzy, z czego ¾ to siły krajów UE. Największy wkład wnoszą Włosi, Francuzi, Hiszpanie. Wierzę, że polscy żołnierze i personel cywilny zawitają w ten rejon z kolejna misją. Zakładam, ze może się to wiązać z uszczelnieniem libańskiej granicy bądź wydarzeniami w Syrii.

(...) Hezbollah jest uznawany przez UE jako partia polityczna, ruch społeczny, który prowadzi oprócz polityki szeroką działalność społeczną. Polityka Hezbollahu ewoluuje w dobrym kierunku. Pogranicze izraelsko-libańskie kontrolowane przez Hezbollah należy w ostatnim czasie do spokojnych obszarów, co nie zmienia faktu, że w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie.

(...) Podkreślając ochronę obywateli polskich, chcę powiedzieć, że jestem jednym z nielicznych ambasadorów, który miał i mam nadzieję będzie miał uprawnienia konsularne, żeby w razie potrzeby mieć możliwość udzielania konkretnej pomocy. Sprawdziło się to w Libii. Chciałbym mieć takie uprawnienia Libanie, choć życzyłbym sobie, aby nie były weryfikowane w praktyce.

6 września 2013 r. nowy Ambasador RP Wojciech Bożek złożył listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Republiki Libańskiej gen. Michela Sleimana. W uroczystości wzięli udział Minister Spraw Zagranicznych Republiki Libanu Adnan Mansour oraz Sekretarz Generalny MSZ Wafik Rhaimeh.
Wcześniej nastąpiło oficjalne pożegnanie dotychczasowego wieloletniego Ambasadora RP w Libanie Pana Tomasza Niegodzisza.
Szkoda, że odchodzą również przedstawiciele konsularni.

Edyta Kunc


2 komentarze:

 1. Och!
  Byłoby cudownie!!!!
  Tak, tak , tak - trzy razy w tygodniu loty bezpośrednie do Polski i z powrotem przez cały rok - super pomysł!
  Oby się udało w realizacji!
  Trzymam kciuki!
  Pozdrawiam. M

  OdpowiedzUsuń
 2. Przykre, ale nie ma żadnego połączenia bezpośredniego z Polski do Libanu na dzień dzisiejszy i trzeba się tłuc wiele godzin z przesiadka w jednym z zachodnich lotnisk. Podroż dla mnie trwała więc ponad 12 godzin wliczając w to czas, który trzeba dodać na kontrolę przed podróżą. Liban jednak jest czarujący, zaskakujący i niezwykle ciekawy. Szkoda tylko, że polski cmentarz wojenny w Bejrucie nieco zapuszczony.

  OdpowiedzUsuń