"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

wtorek, 7 sierpnia 2012

Caramel (Karmel) / dramat obyczajowy

Z cyklu: Liban na wielkim i małym ekranieKarmel

Gatunek: Dramat, komedia
Produkcja: Francja, Liban
Reżyseria: Nadine Labaki
Scenariusz: Nadine Labaki, Rodney El Haddad
Czas trwania projekcji: 95 min.
Premiera:  2007 (świat)
                  2008 (Polska)


 
ZWIASTUN

Karmel Jest to historia przyjaźni libańskich kobiet w różnym wieku. Stoją one przed dylematem wyboru właściwej drogi w życiu prowadzącej do szczęścia. Kobiety spotykają się w ulubionym salonie piękności w centrum Bejrutu i opowiadają o swoich doświadczeniach, obserwacjach, uczuciach, najbardziej skrywanych tajemnicach. Losy bohaterek pokazują, że szczęście można osiągnąć na różne sposoby, a życie może nabrać słodyczy nawet wtedy, gdy wydaje się to być już niemożliwe. Z salonu Lyali  z pewnością wychodzą piękniejsze.

To nie jest film akcji, a raczej o wolno płynącej fabule, za to z kolorowym obrazem i subtelną muzyką. Mało dialogów, dużo delikatnych dźwięków i sugestywne obrazy przemawiają więcej, a przy tym wyciszają. Jest to film bez konkretnego przekazu, bez zbędnego komentarza, nie daje gotowych rozwiązań,  pokazuje jedynie codzienne życie zwyczajnych ludzi. 
Celem reżyserki było ukazanie świata osobom, które do tej pory nie miały do niego wstępu. Pozwala patrzeć i chłonąć, ale na siłę, raczej w sposób subtelny i nienachalny.
Można ten film polubić lub nie, ale z pewnością budzi kontrowersje wśród odbiorców. Widz nie pozostanie obojętny.

Film był hitem Festiwalu Filmowego w Cannes w 2007 roku.więcej -  kliknij tutaj

www.filmweb.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz