"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

sobota, 8 lutego 2014

Młody Fenicjanin na ziemiach przodków

fot: now.mmedia.me
Jeszcze do 26 lutego 2014 r. trwa wystawa w Muzeum Archeologicznym na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie pt. "Młody Fenicjanin z Kartaginy - Arish". To pierwsze tak duże przedsięwzięcie wystawowe   o znaczeniu historycznym.
Odkrycia młodego mężczyzny dokonano w Kartaginie, ale jak głosi zarówno grecka jak i rzymska legenda, założycielką Nowego Miasta w IX w p.n.e. była Elissa - córka fenickiego króla Tyru. Następnie, jako kolonia Tyru, za sprawą m.in. młodej królowej, stała się siłą polityczną i handlową w rejonie basenu Morza Śródziemnego.

Liban, to niekwestionowana kolebka pradawnych Fenicjan, dlatego postanowiono sprowadzić młodego fenickiego Kartagińczyka do ziem jego przodków.
Wartość wystawy jest nieoceniona z dwóch powodów. Ciekawi Libańczycy będą mieli możliwość ujrzenia autentycznych postaci ich przodków sprzed kilku tysięcy lat i dokonać analizy cech wspólnych. Ponadto daleko posunięte możliwości wykorzystania nowoczesnych technik nauki, dostarczają znaczącą wiedzę ukazującą codzienne życie w czasach starożytnej cywilizacji.
 
fot: now.mmedia.me
 
Przypadkiem odnalezione szczątki zwłok młodego mężczyzny 20 lat temu w Tunisie, okazały się cennym odkryciem dla ludzkości. To młody mężczyzna w wieku 19-24 lat, żył w VI w p.n.e. Na podstawie  szkieletu oraz badań DNA stworzono model, zdaniem ekspertów,  w 95% przypominający realną postać sprzed 2500 lat.
 
Muzeum Archeologiczne na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, jest trzecim najstarszym tego typu muzeum na Bliskim Wschodzie. Liczy sobie już dużo ponad 100 lat. W przeszłości odbywały się już wystawy sprowadzanych eksponatów z innych krajów arabskich, np: kaligrafia arabska z Jordani czy starożytna biżuteria z Syrii. Tym razem, należało poprzestać na modelu, bowiem sprowadzanie samego szkieletu okazało się zbyt skomplikowane i niekorzystne dla samego odkrycia.

Wystawa trwa od 29 stycznia do 26 lutego, codziennie w godzinach od 9.oo do 17.oo,
a w weekend od 11.oo do 17.oo.

Więcej czytaj:
www.aub.edu.lb
now.mmedia.me

EK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz