"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

piątek, 17 stycznia 2014

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ROKU 2013

www.presidency.gov.lb
W Libanie ostatnio nie dzieje się dobrze. Napływające zewsząd złe informacje nie nastrajają optymizmem. Wszyscy jednak ufają, że chwilowe załamanie nastrojów jest chwilowe, a zwykła codzienność wkrótce wróci do codzienności...
Tym bardziej warto wymienić kilka najważniejszych i pozytywnych wydarzeń 2013 roku w Libanie, co może nakierować na pozytywne nastawienie.
Czy jednak okażą się one krokiem milowym ku zachodniej cywilizacji czy jednak pozostaną w sferze życzeń Libańczyków jako symbol nadchodzących zmian w dalekiej przyszłości?

Top 10

10. Bejrut w gronie 25 Najlepszych Miast Świata w rankingu Condé Nast.
Na 20. pozycji uplasowała się stolica cedrowej krainy jako miasto oferujące turystom: wiele przygód i wrażeń intelektualnych, egzotyczne jedzenie, najwięcej ekskluzywnych klubów na świecie, mozaikę wielu wyznań, kultur i religii.
Polski Kraków w tymże rankingu pozostaje na pozycji 15.

9. Internet w technologii 4G.
Choć obaj zmonopolizowani dostawcy wprowadzili nową technologię odbioru internetu, to nie dociera ona do wielu miejsc w kraju. Póki co, tylko szczęśliwcy mają okazję w pełni korzystać z szybszego internetu.

8. Wywalczenie podwyżki płac pracowników w sektorze publicznym.
Libański parlament rozpoczął pracę nad regulacją odpowiednich przepisów w tym kierunku, ale do całkowitego zakończenia procedur jeszcze daleka droga. Pojawiają się wątpliwości czy to korzystne posunięcie dla Libanu w obecnej sytuacji.

7. Spowolnienie wzrostu inflacji.
W 2013 roku ceny wzrosły w minimalnym stopniu, tj. 0,5%. W latach ubiegłych - jak podaje Ministerstwo Gospodarki Libanu - ceny wzrastały od 5 do 10 %. Zważywszy na panującą sytuację w regionie i szeroki napływ emigracji, wiadomość o zahamowaniu wzrostu cen może rzeczywiście okazać się bodźcem stymulującym nastroje i samą gospodarkę.

6. Rozwijająca się kultura.
Mimo istniejącego zagrożenia, w całym kraju odbyły się planowane imprezy  kulturalne typu: festiwale muzyczne i filmowe, koncerty, targi czy wystawy.

5. Świeccy studenci w samorządzie studenckim AUB.
W jednej z najlepszych i najbardziej prestiżowych uczelni w kraju - American University of Beirut, w samorządzie studenckim zasiadły świeckie postaci. Ten precedensowy i bezprecedensowy przypadek dowodzi chęci zmian w kraju.

4. Uruchomienie sektora ropy naftowej i gazu.
Raczkujący dział wielkiego przemysłu naftowego dał sygnał do zmian w przyszłości. Wprawdzie 46 firm krajowych i zagranicznych otrzymało promesę na poszukiwanie złóż na terytorium Libanu, to brakuje jeszcze odpowiednich regulacji w tej kwestii.

3. Powrót porwanych pielgrzymów do Libanu.
Po 17 miesiącach niewoli syryjskiej 9 libańskich pielgrzymów zostało uwolnionych. Ciągle w rękach syryjskich pozostaje wielu innych zakładników.

2. Zmiany w przepisach o przemocy domowej.
Komisja parlamentarna przyjęła projekt ustawy regulującej przemoc domową i małżeńską w libańskim prawie. To duży progres, jednak procedury jeszcze nie zostały zakończone.

1. Pierwszy libański ślub cywilny.
W kwietniu 2013 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Libanu, po raz pierwszy w historii tego kanonicznego państwa, zgodziło się na rejestrację libańskiego ślubu cywilnego, a następnie dziecka z tego związku. To wciąż odstępstwo od panującej w kraju normy. Obecnie trwają przygotowania ustawowe, by libańskie prawo formalnie uznawało legalność krajowego małżeństwa świeckiego.
 
Trzeba przyznać, że wydarzenia takie jak te, poprawiają atmosferę i mimo problemów, z którymi borykają się codziennie Libańczycy, będą potrafili konsekwentnie "walczyć" (w dzisiejszych czasach to słowo nabiera innego wydźwięku) każdego dnia o polepszenie sytuacji w ich kraju.
 
Ja ze swej strony do listy dodałabym:
11. Byblos najlepszym arabskim miastem turystycznym roku 2013.
12. Bejrut w finale 7 Nowych Cudownych Miast.
13. Zahle - nowe miasto UNESCO’s Creative Cities Network.
Zahle wśród 38 pozostałych miast z całego świata w kategorii Gastronomia. Co ciekawe libańskie miasta często konkurują z polskim Krakowem, który również dołączył do tego grona.
www.mot.gov.lb

Chciałabym, aby do listy dodać więcej takich pozytywnych i precedensowych wydarzeń, które utwierdzą wiarę w przyszłość cedrowej krainy. Może coś dodacie ze swoje strony?

Pozdrawiam Edyta Kbeiruting.com/VisitLebanon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz