"Jeśli otwierasz usta, słowa twoje winny być cenniejsze od milczenia"
przysłowie arabskie

środa, 8 grudnia 2010

"Fantazje podróżne. Liban" Marta Bogdańska & Stanisław Strasburger

"Fantazje podróżne. Liban" to wystawa dziesięciu wielkoformatowych kolaży ukazująca Liban widziany oczami dwojga polskich artystów: Marty Bogdańskiej, fotografki oraz Stanisława Strasburgera, autora tekstów poświęconych tematyce bliskowschodniej.

Od wieków pismo i obraz stanowią dwa główne media, które pozwalają artystom różnych kultur mierzyć się z otaczającym ich światem. Forma kolaży prezentowanych na wystawie to równoprawne połączenie obu tych mediów. Inspiracji dostarczyły wzory, które można odnaleźć w wielu kulturach np. stare miniatury czy współczesne komiksy. Konceptualne kolaże jednego z najważniejszych artystów libańskich Walida Raada i projekcje miejskie Jenny Holzer stanowią współczesne punkty odniesienia.

Wystawa Bogdańskiej i Strasburgera to wynik prowadzonych od wielu lat studiów artystycznych w Libanie i na Bliskim Wschodzie. Podróż jest dla nich formą życia i działania artystycznego. Poprzez swoje prace autorzy zapraszają do dyskusji. Na ile możliwe jest poznanie obcej kultury? Czy można, mając nawet najlepsze chęci, zrozumieć Innego?

"Fantazje podróżne. Liban" to też pytanie, co tak naprawdę postrzegamy. Czy to, co jawi nam się przed oczyma, oddziałuje na nas bezpośrednio? Czy tylko poprzez teksty, które niejako nosimy w sobie i projektujemy na rzeczywistość? A może to właśnie teksty są naszą pierwotną rzeczywistością? Kreując kadry widzenia i determinując pojęcia, narzucają nam to, co postrzegamy?

Prezentowane w Bejrucie kolaże zawierają fotografie zrealizowane w latach 2008-2010 w Libanie. Fragmenty tekstów pochodzą z powieści Strasburgera wydanej pod pseudonimem Jan Subart, zatytułowanej "Handlarz wspomnień albo bitwa poetów" (2009) i cyklu publikacji czasopiśmienniczych "Impresje Bliskowschodnie" (2008-2010). Grafikę stworzyła Albina Horbaczewska we współpracy z autorami. Tłumaczeń tekstów dokonały Małgosia Skawiński (angielski), Rana Siblini (arabski).

Wystawa "Fantazje podróżne. Liban" jest pierwszą prezentacją prac z Polski w De Prague i o ile wiadomo organizatorom, drugą w ogóle wystawą fotografii artystów Polskich w Libanie (pierwsza stanowiła część projektu "Fenix Cities" Marty Bogdańskiej z udziałem Stanisława Strasburgera i odbyła się wiosną 2010 roku). Po "Fenix Cities" i polsko-niemieckim projekcie literackim Strasburgera (oba z pierwszej połowy 2010 roku), jest to kolejny polsko-libański projekt autorów, u którego podstaw leży autentyczne zapotrzebowanie na dialog kultur reprezentowanych przez oba kraje.

Unikalność wydarzenia polega na tym, że jest ono zainicjowane przez stronę libańską. Zainteresowanie kulturą polską ma w tym wypadku autentyczny, niejako oddolny charakter w kraju docelowym.

Marta Bogdańska - animatorka kultury, fotografka, kuratorka i aktywistka. Od wielu lat działa w środowisku organizacji pozarządowych i inicjatyw społeczno-kulturalnych. W ostatnich latach skupiła się na fotografii oraz przygotowywaniu projektów kulturalno-artystycznych, szczególnie z Bliskim Wschodem. Jej ostatni projekt "Fenix cities" był połączeniem warsztatów dla artystów i animatorów kultury z Libanu i Polski z prezentacją (po raz pierwszy w Polsce) współczesnej sztuki libańskiej w galerii Raster oraz przedstawieniem (również po raz pierwszy) młodych polskich artystów w Bejrucie. Promujący współpracę i wymianę doświadczeń projekt zakończył się wydaniem antologii komiksów libańskich po polsku.

Stanisław Strasburger (pseudonimy artystyczne: Jan Subart, Jonasz Ryba) - pisarz, podróżnik i operator kultury. Autor m.in. powieści i słuchowiska muzyczno-literackiego "Handlarz wspomnień albo bitwa poetów" (2009) oraz cyklu artykułów czasopiśmienniczych "Impresje Bliskowschodnie" poświęconych Libanowi (2008-2010). Wokół "Handlarza wspomnień" realizował wielojęzyczne, multimedialne wydarzenia literacko-muzyczne w Polsce, w Niemczech i w Libanie. Na stałe współpracuje także z Centrum Dokumentacji Nazizmu miasta Kolonia, gdzie prowadzi projekty i zajęcia z wychowania historycznego ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej młodzieży o migracyjnym zapleczu kulturowym.

Projekt współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza i współfinansowany ze środków Ambasady RP w Bejrucie.

Otwarcie: 1 grudnia 2010, godz. 18:30.
Wystawa czynna do 1 stycznia 2011.

Klubogaleria "De Prague"
Hamra, Bejrut
Liban
Źródło: informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz